Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy

Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, która w zależności od stopnia zaawansowania charakteryzuje się różnymi objawami. Powstanie próchnicy jest związane z działaniem patogennych drobnoustrojów i czynników ekologicznych- tj. głównie częste spożywanie produktów zawierających węglowodany, skład śliny, czynniki genetyczne. Niszczenie tkanek zęba może powodować widoczne ubytki, lecz nie zawsze musi być to duża dziura, którą zobaczymy gołym okiem, często zdarza się, że mimo iż z zewnątrz ząb wygląda na zdrowy, w środku jest znacznie zniszczony przez próchnicę. Ubytek próchnicowy może mieć barwę od śnieżnobiałego przez kremowy, żółtawy, brązowy aż do czarnego, dlatego też należy zgłaszać się do dentysty na wizyty kontrolne, gdyż on będzie potrafił rozróżnić te plamy, które faktycznie są próchnicą.

Profilaktyka próchnicy polega głównie na regularnym szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych, unikaniu częstego spożywania produktów zawierających dużo węglowodanów prostych oraz regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

W przypadku gdy dojdzie do powstania ognisk próchnicowych w zębach, leczenie próchnicy polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczeniu w ich miejsce materiału służącego do odbudowy zębów. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego może dojść do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie, wtedy staje się konieczne leczenie kanałowe.

W naszym gabinecie wszystkie zabiegi wykonywane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu stomatologicznego oraz najwyższej klasy materiałów. Dzięki precyzyjnemu doborowi koloru oraz rodzaju materiału granice wypełnienia są całkowicie niedostrzegalne, nawet gdy znajdują się one w widocznych okolicach uzębienia. Leczenie zębów jest całkowicie bezbolesne, dzięki zastosowaniu skutecznych metod znieczuleń. Oferowane obecnie przez nas znieczulenia są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży oraz osób z nadciśnieniem tętniczym.